pieniądze

Czy kantor internetowy to oszczędność?

Rynek walutowy nie jest obcy Polakom. Co więcej, jesteśmy jego czynnymi uczestnikami, dla których cena waluty odgrywa ogromne znaczenie. Czasy, w których już samo zdobycie obcego nominału było ryzykowne na szczęście minęły bezpowrotnie, podobnie jak i monopol kantorów stacjonarnych, które grały do tej samej drogiej dla konsumenta bramki co banki. Pojawienie się kantorów internetowych było swego rodzaju rewolucją na finansowym rynku walutowym, szczególnie że ta opcja pozwalała na sporą oszczędność podczas wymiany.

(Nie) standardowe rozwiązania

Pierwszymi klientami kantorów online byli frankowicze, którzy w naturalny sposób szukali oszczędności i przeciwwagi dla wysokiego, bankowego spreada oraz nieustannie rosnącego kursu franka szwajcarskiego. Zaraz za nimi podążali handlowcy oraz osoby zarabiające w obcej walucie. Szybko nowoczesne w swoim założeniu i bezpieczne kantory internetowe zyskały uznanie, zaufanie i miano doskonałego lidera.

Oszczędzanie przy wymianie walut to czysty zysk dla klienta. Renomowane kantory internetowe umożliwiają to dzięki obniżeniu lub całkowitej rezygnacji z prowizji do transakcji, a także niższemu spreadowi. Nie bez znaczenia jest także połączenie kont bankowych w jednej, przyjaznej i przejrzystej aplikacji. Częsta aktualizacja walut pozwala natomiast na wybranie idealnego momentu do dokonania transakcji. To jednak nie wszystkie atuty kantorów internetowych, dzięki którym można postawić na dodatkowe oszczędności.

Po prostu szybciej i taniej

Analitycy szacują, że przy regularnej wymianie waluty w kantorze internetowym np. potrzebnej do spłaty kredytu klient oszczędza około 8% w stosunku do kantorów stacjonarnych. Kantory internetowe nie są obarczone koniecznością zabezpieczenia gotówki, a także nie ponoszą kosztów utrzymania lokalu. W związku z tym zarabiają na marży lub różnicy pomiędzy ceną zakupu i sprzedaży waluty (tzw. spread walutowy), który jest o korzystniejszy niż w innych instytucjach stacjonarnych.

W wielu renomowanych kantorach internetowych istnieje możliwość ustawienia wysokości kursu, po którym chcemy sprzedać lub kupić walutę. Jeśli pojawi się żądana przez nas cena, system automatycznie dokona korzystnej dla nas wymiany. To rozwiązanie należy zaliczyć do podwójnej oszczędności – oprócz pieniędzy, oszczędzamy cenny czas, a okazja nie jest w stanie nam uciec. Osoby spłacające kredyty w obcej walucie mogą skorzystać z dodatkowych, stworzonych dla nich, udogodnień pozwalających na dodatkowe oszczędności. Wybierając np. automatyczną spłatę kredytu, niektóre kantory online proponują zakup waluty z obniżoną marżą o kilkadziesiąt procent. Z podobnych ofert mogą skorzystać także osoby regularnie wymieniające waluty. Przedsiębiorcy mogą negocjować cenę waluty, a także dokonywać jej zakupu po uśrednionym kursie.

Najbardziej przekonujące są proste wyliczenia. Osoba spłacająca kredyt we frankach szwajcarskich, miesięcznie (przy racie 600 franków) może zaoszczędzić w granicach 50 – 100 złotych. Biorąc pod uwagę, że spłata zobowiązania trwa 25 lat, w portfelu klienta pozostaje od 15 tys. złotych do 30 tys. złotych. W przypadku spłaty kredytu w banku o oszczędności w ogóle nie może być mowy.