waluta

Konto walutowe w jakim banku – szybki przegląd ofert.

Wiele osób nie posiada kont walutowych i nie widzi potrzeby ich zakładania, a tak naprawdę dzięki nim można wiele zaoszczędzić i sporo ułatwić. Korzyści zobaczą nie tylko osoby, które spłacają kredyt w walucie, ale także ci, którzy często wyjeżdżają za granicę i obracają gotówką w obcej walucie. Jeśli dobrze wybierzesz rachunek walutowy, możesz naprawdę wiele zyskać. Zobacz, które konta walutowe są najkorzystniejsze.

Czym należy się kierować wybierając konto walutowe

Wybierając konto walutowe powinieneś sugerować się swoimi potrzebami. Jeśli często dokonujesz przelewów oraz płatności kartą, powinieneś zwrócić uwagę na koszty za te usługi, a jeśli rachunek będzie służył głównie do trzymania depozytów, wybierz rachunek, który posiada dodatkowe oprocentowanie, by zgromadzone pieniądze cały czas zarabiały.

Porównując konta walutowe warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, jak na przykład waluta. Nie każdy bank prowadzi rachunki w każdej walucie i może się okazać, że przy mniej popularnych nie będziesz miał dużego wyboru banków.

Spread walutowy, czyli różnica między kursem zakupy i sprzedaży danej waluty, to jeden z ważniejszych parametrów, na który należy zwrócić uwagę. Oczywiście powinno ci zależeć, by był on możliwie najniższy, wówczas koszty związane z przewalutowaniem będą mniejsze.

Zakładając rachunek powinieneś dokładnie zapoznać się z tabelą opłat i prowizji i przeanalizować wszystkie koszty, między innymi za otwarcie konta i jego prowadzenie, opłaty za przelewy, koszty wpłat i wypłat w oddziałach banków oraz koszty związane z posiadaniem karty debetowej do konta.

Jeśli planujesz trzymać na rachunku walutowym większą kwotę, warto wybrać rachunek oprocentowany. Musisz się jednak liczyć z tym, że oprocentowanie na kontach w walucie jest rzadkością, a jeśli występuje, to jest bardzo niskie od 0,01% do 0,3%.

Gdzie warto otworzyć konto walutowe – 5 najlepszych propozycji

  1. Kantor Walutowy Alior Bank – to rachunek skierowany głównie do osób, które chcą tanio i bezpiecznie wymieniać walutę, dzięki niskiemu spreadowi, który dla EUR, USD, CHF, GBP to tylko 0,65%. Atutem tego rachunku jest także możliwość darmowego przelewania za granicę, także w trybie pilnym wymienionych środków. Walutowa karta debetowa również może być za darmo, jeśli tylko w ciągu 6 miesięcy od jej wydania przynajmniej raz zostanie użyta. Minusem rachunku są opłaty za wybieranie gotówki z bankomatów zagranicznych, ponieważ tylko pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna, pozostałe kosztują już 9 zł.
  2. Konto 24 walutowe Bank Zachodni WBK – bank oferuje konta w 4 walutach EUR, USD, GBP, CHF i kartę do trzech pierwszych. Konta są bezpłatne, jednak warunkiem jest tutaj saldo na rachunku, które powinno być równe 20 jednostkom danej waluty lub wyższe. Spread dla 4 głównych walut wynosi około 5,75%, jednak transferu walut można dokonać również za pomocą platformy e-FX, którą bank udostępnia swoim klientom. Umożliwia ona wymianę walut pomiędzy swoimi rachunkami na korzystniejszych warunkach. Karta jest bezpłatnie wydawana do rachunku i przez pierwszy rok nie ma za nią żadnych opłat, jednak w kolejnych latach musisz się już liczyć z kosztami 10 EUR, 10 USD lub 10 GBP. Minusem są opłaty za wypłatę pieniędzy z bankomatów, która wynosi  w przypadku bankomatów BZW BK i sieci partnerskich w kraju 0,25% EUR, 0,25% USD, 0,25% GBP, a pozostałych 2,5% EUR, 2,5% USD i 2,5% GBP. Jeśli chodzi o bankomaty za granicą to również wynosi ona 2,5% EUR, 2,5% USD i 2,5% GBP, jednak doliczany jest jeszcze opłata 2,8% za przewalutowanie transakcji, jeśli została ona dokonana w walucie innej niż waluta konta. Plusem rachunku jest za to możliwość założenia konta oszczędnościowego w EUR, USD i GBP, które oprocentowane jest do 0,3% oraz lokaty walutowej w tych samych walutach, a także w CHF, gdzie oprocentowanie wynosi do 0,6%.
  3. Konto Waluta Nest Bank – rachunek ten będzie idealny zarówno dla osób, które pracują za granicą, jak i dla obywateli naszego kraju, którzy często robią zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Atutem konta jest brak opłaty za otwarcie i prowadzenie konta. Nie ma również opłaty za kartę debetową, a wypłaty z bankomatów za granicą są bezpłatne. Za przelewy krajowe nie zapłacisz ani złotówki, ale przelewu walutowe są już płatne – 3 EUR/4 USD/2,5 GBP. Opłaty pobierane są również za przewalutowania transakcji dokonywanych w innej walucie niż waluta konta. Spread nie jest najkorzystniejszy, ponieważ na 4 główne waluty wynosi około 6%, jednak dzięki usłudze korzystnych przewalutowań dla USD, EUR i GBP, klient może transferować środki z konta walutowego na złotówkowe po bardzo atrakcyjnych kursach, gdzie spread wynosi około 0,8%. Koszt takiej usługi to 0,3 EUR, 0,35 USD lub 0,2 GBP miesięcznie.
  4. Rachunek Walutowy ING Bank Śląski – możesz otworzyć rachunek w dostępnych walutach EUR, USD i GBP, które jest bezpłatny, więc nie zapłacisz ani za otwarcie, ani za prowadzenie takiego konta. Jeśli jesteś klientem banku ING możesz otworzyć rachunek walutowy również przez Internet. Do konta bezpłatnie wydawana jest karta Maestro EUR, jednak nie możesz uniknąć miesięcznej opłaty za nią w wysokości 1,50 zł. Wypłaty z krajowych bankomatów ING i Planet Cash są za darmo, jednak za pozostałe pobierana jest opłata 3%. Za granicą prowizja za wybieranie  z bankomatów jest jeszcze wyższa, bo aż 6%. Minusem tego konta są opłaty za przelew krajowy w walucie wykonywany przez Internet za 40 zł, przelew europejski SEPA za 5 zł, przelew zagraniczny za 40 zł. Plusem jest za to oszczędnościowy rachunek walutowy w EUR, GBP i USD z oprocentowaniem do 0,25%, a także możliwość otwarcia lokat walutowych w USD i EUR z oprocentowaniem do 0,3%.
  5. eMax Walutowy mBank – bardzo funkcjonalny i nowoczesny rachunek, który może być prowadzony w EUR, USD, GBP. Prowadzenie konta jest bezpłatne, jednak za kartę debetowa zapłacisz  30 zł rocznie. Zakładając rachunek w USD i GBP będziesz mógł dodatkowo zarabiać, ponieważ przy tych walutach oprocentowanie konta wynosi 0,3%. Niestety przy kontach w pozostałych walutach nie ma już oprocentowania. Największą zaletą tego rachunku jest możliwość bezkosztowej wypłaty pieniędzy z bankomatów poza granicą naszego kraju. Minusem za to jest pobieranie przez bank dodatkowych opłat za przewalutowanie transakcji dokonywanych w innej waluta niż waluta konta.

Oferta kont walutowych jest bardzo duża, natomiast wybór najkorzystniejszego rachunku nie jest wcale taki prosty. Pomóc może ci tylko dokładna analiza wszystkich kosztów oraz atutów każdego z kont, wówczas będziesz mógł wybrać to, które najbardziej będzie odpowiadało twoim potrzebom i narazi cię na najmniejsze koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.