piramida-finanse

Piramida finansowa – czym jest i jak ją rozpoznać

Piramida finansowa może przybrać różną postać. Może być łańcuszkiem mailowym zachęcającym do małych wpłat na poczet przyszłych korzyści, może być też ofertą pracy z domu lub na zakup metali szlachetnych gwarantującym olśniewające zyski. Czym jest, jak ją rozpoznać? Zapraszamy do lektury!


Definicja

Piramida finansowa to specyficzna struktura finansowa, w której zysk jednego uczestnika zależy od wpłat kolejnych do niej dołączających, którzy automatycznie znajdują się w tej finansowej hierarchii niżej. Twórcą pierwszej w historii piramidy finansowej był Charles Ponzie – stąd druga, mniej znana, nazwa – schemat Ponziego.

Działanie

Założyciel piramidy pozyskuje kolejnych uczestników i namawia ich do wpłacania pieniędzy, łudząc wizją przyszłych, nie dość, że pewnych, to dużych, zysków. Nowi rekruci są również zachęcani do werbowania kolejnych osób, dzięki którym będą mieć zapewnione wpływy. Klasyczna piramida finansowa to taka, która otwarcie mówi, że jedynym źródłem zysków będą wpłaty od kolejnych osób. Coraz częściej zdarza się, że mechanizm działania danej piramidy jest zakamuflowany inwestowaniem w metale szlachetne lub nieruchomości. W ten sposób operowała spółka Amber Gold. Zbierane od klientów pieniądze miały być przeznaczane na korzystne lokaty – inwestycje w złoto i srebro. Klientom obiecywano kilkunastoprocentowe stopy zwrotu. W rzeczywistości firma obracała mniej lub bardziej wiarygodnymi certyfikatami i prała pieniądze. Ofiarami padło aż 11 tys. osób.

Piramida finansowa, z definicji, skazana jest na upadek. Wymaga ona lawinowego dopływu nowych uczestników, co nie jest fizycznie wykonalne. Przy założeniu, że założyciel jest na pierwszym poziomie, to aby wypłacić zyski, każdy z zainteresowanych powinien pozyskać 6 kolejnych. Oznacza to, że już na 13 poziomie liczba uczestników będzie większa niż liczba ludzi na świecie.
Kiedy piramida się rozpada nie traci jedynie garstka osób – te, które zdążyły z niej wyjść przed upadkiem oraz właściciele tzw. funduszu inwestycyjnego.

Zanim zainwestujemy pieniądze sprawdźmy, czy dana firma ma zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego lub jej zagranicznego odpowiednika. Zawsze lepiej inwestować w proste instrumenty, np. przypisane bezpośrednio do naszego konta lub „fizycznie namacalne”, takie jak obligacje, akcje i metale w fizycznej postaci (nie papiery wartościowe).

Piramida finansowa może być prosta i skierowana do przeciętnego obywatela lub może przybrać formę elitarnego funduszu inwestycyjnego dla najbogatszych. Bądźmy czujni zawsze wtedy, kiedy ktoś oferuje nam ponadprzeciętne zyski. Kierujmy się prostą zasadą: inwestujemy w to, co rozumiemy.