rodzinny biznes

Rodzinny biznes – dzieci nie chcą przejmować firm rodzinnych

Instytut Biznesu Rodzinnego przeprowadził badania wśród właścicieli firm rodzinnych. Aż 70% rodziców, odpowiedzialnych za rodzinny biznes, chce przekazać firmę swoim dzieciom. Niestety, prawie 94% wspomnianych dzieci nie jest zainteresowanych prowadzeniem firmy stworzonej przez rodziców czy dziadków.

Przekazać firmę dzieciom, ale…

Niechęć do przejęcia firmy przez dzieci założycieli nie jest jedynym powodem, dla którego część firm rodzinnych trafi w prywatne ręce. Wielu właścicieli firm traktuje je jako rodzinny biznes, ale jednocześnie nie do końca ma stworzony plan przekazania firmy w ręce młodszego pokolenia. Konkretny plan przejęcia firmy powstał jedynie u nieco ponad 9% właścicieli firm, natomiast znaczna większość ma taki plan w głowie (co trzeci przedsiębiorca) lub też w ogóle jeszcze o nim nie myślała zakładając jednocześnie, że firma trafi w ręce dzieci (co czwarty ankietowany).

Rodzinny biznes – posiadanie kompetencji nie wystarcza

Przejęcie firmy rodzinnej wiąże się bardzo często z koniecznością posiadania określonych kompetencji. Właściciele firm rodzinnych twierdzą, że pod tym względem ich dzieci są przygotowane do prowadzenia firmy pod rodzinnym szyldem, natomiast nie chcą tego robić.

Co drugie dziecko właściciela firmy rodzinnej chce wypracować własną pozycję zawodową, wykorzystując w praktyce zdobyte doświadczenia. Jednocześnie zaledwie co czwarte ankietowane dziecko właściciela rodzinnego biznesu posiada wolne środki, które wykorzysta do stworzenia własnej marki.

Pozostała część będzie realizować własne przedsięwzięcia biznesowe sięgając po pieniądze z rodzinnej firmy. Co ciekawe częściej firmy rodzinne przejmują córki niż synowie.

Jak zaangażować dziecko w prowadzenie biznesu

Na podstawie badań można wyciągnąć wniosek, że im wcześniej dziecko będzie zaangażowane w sprawy firmowe, tym większa szansa na jego przyszłość w rodzinnej firmie. Wakacyjna praca w firmie rodziców zwiększa szansę na przejęcie firmy przez pracujące tak dziecko nawet o 30%. Podobnie duży odsetek dzieci decyduje się na kontynuację rodzinnej tradycji, jeśli odpowiednio wcześnie pozna stronę finansową przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.