money

Lista najbogatszych osób w Polsce

Tygodnik „Wprost” przedstawił na swoich łamach listę 100 najbogatszych Polaków. Kto znalazł się w pierwszej dziesiątce osób posiadających największy majątek? Zobacz, komu można pogratulować osiągnięcia sukcesu i jakie nazwiska zawiera lista najbogatszych.

Czołówka najbogatszych Polaków

Bohaterowie  listy najbogatszych zgromadzili w sumie ponad 134 mld zł. Warto podkreślić, że majątek stu najbogatszych osób zwiększył się w ciągu ostatniego roku o ponad 25%, a liczba miliarderów wzrosła z 25 do 32 osób. Jest to imponujący wynik, zwłaszcza, że dynamika wzrostu gospodarki w Polsce zmalała. Do pierwszej dziesiątki zakwalifikowali się:

  1. Sebastian i Dominika Kulczyk – 15,5 mld zł
  2. Zygmunt Solorz-Żak – 11,5 mld zł
  3. Michał Sołowow – 8,3 mld zł
  4. Dariusz Miłek 5,5 mld zł
  5. Jerzy Starak – 4,1 mld zł
  6. Elżbieta i Bogdan Kaczmarkowie – 3,55 mld zł
  7. Piotr Szulczewski – 3,4 mld zł
  8. Leszek Czarnecki – 3,3 mld zł
  9. Antoni Ptak – 3 mld zł
  10. Bogusław Cupiał – 2,9 mld zł

Kim są najbogatsze osoby w Polsce?

I miejsce: Sebastian i Dominika Kulczyk

Mimo, iż rodzeństwo odziedziczyło fortunę po ojcu Janie Kulczyku, to jednak nie można powiedzieć, że nie pracują ciężko nad powiększeniem swojego majątku. Dominika Kulczyk, która jest założycielką i prezesem Kulczyk Foundation, chętnie uczestniczy w wielu projektach społecznych i akcjach charytatywnych, dedykowanych potrzebującym w Polsce i zagranicą. Jest również założycielką i wiceprezesem Green Cross Poland, prezesem zarządu Polsko Chińskiej Rady Biznesu, współzałożycielką Grupy Firm Doradczych Values, a także członkiem Rady Nadzorczej Kulczyk Investments, w której prezesem jest jej brat Sebastian Kulczyk – przedsiębiorca i menedżer, a także główny spadkobierca interesów zmarłego ojca. Majątek rodzeństwa, który wynosi 15,5 mld zł wpisał ich na pierwsze miejsce listy najbogatszych Polaków.

II miejsce: Zygmunt Solorz-Żak

Na podium znalazł się również Zygmunt Solorz-Żak, polski przedsiębiorca i właściciel wielu przedsiębiorstw działających na rynku mediów, telekomunikacji, energetyki i finansów. Znany jest głównie jako założycielem Telewizji Polsat oraz właściciel sieci komórkowej Plus. Nie każdy jednak wie, że Zygmunt Solorz-Żak w latach 1983-1985 współpracował
z Departamentem I MSW, jako tajny agent z pseudonimem TW Zeg. Drugie miejsce na liście najbogatszych Polaków zajął, gromadząc majątek w wysokości 11,5 mld zł.

III miejsce: Michał Sołowow

Na trzecim miejscu listy znajduje się ceniony biznesmen i kierowca rajdowy Michał Sołowow, który od lat znajduje się w pierwszej dziesiątce najbogatszych ludzi w Polsce. Jako trzykrotny mistrz Europy i dwukrotny wicemistrz Polski wpisał się w historię rajdów KJS. Swój majątek zgromadził głównie poprzez inwestowanie na giełdzie, jest większościowym udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie chemicznym Synthos. Nie bez powodu uznawany jest za największego polskiego inwestora giełdowego. Jego majątek wyceniony został na 8,3 mld zł.

Trzeba przyznać, że pozycja na liście najbogatszych Polaków to wynik ciężkiej pracy oraz ręki do biznesu. Liczy się również determinacja w osiąganiu wyznaczonych celów, a także umiejętność pomnażania swoich pieniędzy.