michael bloomberg

Michael Bloomberg – kim jest jeden z najbogatszych ludzi świata?

Znany niemal na całym świecie burmistrz Nowego Yorku – Michael Bloomberg sam o sobie nie potrafi powiedzieć, czy jest raczej biznesmenem czy może po prostu tylko politykiem z zacięciem do dobrych interesów. Kim zatem jest jeden z najbardziej wpływowych ludzi naszego stulecia?

Bloomberg wierzy, że dobre wykształcenie jest podstawą do osiągnięcia sukcesu w każdej niemal dziedzinie. Nic zatem dziwnego, że, zaczynając niemal od zera, znalazł się na liście najbogatszych Amerykanów z majątkiem szacowanym na około 25 miliardów dolarów. Wzbogacił się głównie na obecnym kryzysie, kiedy to gwałtownie urósł popyt na relatywnie wiarygodne informacje z zakresu finansów, które każdego dnia dostarczają stworzone i kontrolowane przez niego serwisy.

Jak Michael Bloomberg został biznesmenem?

Bloomberg urodził się 74 lata temu w niewielkiej miejscowości w stanie Massachusetts. Jego ojciec był prostym księgowym, a matka zajmowała się domem. Młody Michael studiował na John Hopkins University, który ukończył z tytułem inżyniera elektryka w 1964 r. Na studia zarabiał całkowicie sam, pracując między innymi jako parkingowy w Bostonie.

Kilka lat później zrobił MBA na Harvard Bussines School. Karierę zaczynał w banku inwestycyjnym Salomon Brothers na Wall Street w Nowym Jorku, gdzie całkiem szybko awansował i został równorzędnym partnerem w 1972 r. Niecałe 10 lat później, kiedy Salomon Brothers został wykupiony przez Citigroup, Bloomberg został zwolniony z pracy. Nie został jednak z niczym. Odprawa, którą otrzymał po odejściu, opiewała na kwotę 10 milionów dolarów.

To właśnie wtedy wpadł na świetny pomysł, aby otworzyć firmę dostarczającą różnego typu informacje finansowe, aby ułatwić pozostałym inwestorom podejmowanie decyzji. Firmę nazwał Bloomberg LP, a dzisiaj posiada ona około 330 tys. terminali na całym świecie i zatrudnia niemal 15 tysięcy osób.

Bloomberg-polityk, czyli jak rządzić Nowym Jorkiem

W 2001 r. Bloomberg został burmistrzem Nowego Jorku. Wygrywał kolejne wybory, pomimo tego że był kandydatem niezależnym i wielokrotnie narażał się zarówno republikanom, jak i demokratom.

Za jego kadencji przestępczość w tym ogromnym mieście spadła o 30 procent, a o 40 procent zwiększyła się liczba absolwentów uczelni wyższych. Miasto zyskało ponad 65 hektarów nowych terenów zielonych, a od października 2009 r. w Wielkim Jabłku powstało niemal tyle samo miejsc pracy, ile w dziesięciu innych większych miastach kraju łącznie. Za czasów Bloomberga do Nowego Jorku przybyło wielu słynnych artystów, a samo miasto stało się niemal mekką milionów turystów z całego świata. Wielbili go zarówno biedni, jak i bogaci ludzie.

Bloomberg i filantropia

Michael Bloomberg jest także bez wątpienia jednym z największych filantropów na świecie. Został między innymi prezesem, a także hojnym sponsorem John Hopkins University, uczelni, której jest absolwentem. Stworzył tam również Bloomberg School of Public Health, w obecnej chwili jeden z najnowocześniejszych na świecie ośrodków badawczych z zakresu medycyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.