bracia koch

Najbogatsi ludzie świata – #9: Charles Koch i David Koch

Lista najbogatszych ludzi świata stawia na dziewiątym miejscu aż dwie osoby. Są nimi bracia Koch. Kim są Charles i David Koch, jak doszli do fortuny, jak nią zarządzają i jaka jest ich pozabiznesowa działalność?

Charles Koch i David Koch to dwaj bracia kierujący przedsiębiorstwem Koch Industries. Ich firma, zorganizowana jako korporacja, posiada zróżnicowaną działalność. W ramach obszarów, w których działa ten konglomerat, wyróżnić można m.in.: przetwórstwo ropy naftowej, produkcję asfaltu, gazu ziemnego i środków chemicznych, a także energetykę i przetwórstwo spożywcze.

Prowadząc tak szeroką działalność firma ma charakter globalny, będąc obecną w ponad sześćdziesięciu krajach świata, także poprzez swoje spółki-córki. Dzięki temu majątek każdego z dwóch braci szacowany jest na około 36 mld dolarów.

Bracia Koch – droga do ogromnego majątku

Od dawna wiadomo, że najlepszą drogą do bogactwa jest dobre urodzenie. Starszy z braci, Charles, po prostu odziedziczył firmę po ojcu, a następnie przekształcił ją i rozwinął według własnych zamierzeń i przekonań. Młodszy brat David dołączył do niego, kiedy ukończył studia chemiczne.

Z firmy, która zajmowała się wydobywaniem ropy, stworzyli zróżnicowaną działalność, co od momentu przejęcia przełożyło się na wzrost jej wartości o 2600 razy. Osiągnęli więc niebywały sukces. Wszystko dzięki własnym, wysokim umiejętnościom menedżerskim, prawidłowemu zarządzaniu i stałemu rozwojowi całej korporacji.

Wspieranie organizacji charytatywnych i aktywność polityczna

Jednak bracia Koch to nie tylko kapitaliści. Znani są również z aktywności społecznej i politycznej. Wspierają finansowo kilka organizacji charytatywnych, m.in.: Institute for Humane Studies, American Civil Liberties Union, Bill of Rights Institute, Cato Institute czy Mercatus Center. Dodatkowo, kiedy David Koch chorował na raka prostaty, zdecydował się na przeznaczenie 200 mln dol. na badania nad tym nowotworem.

Innym przejawem ich aktywności publicznej jest założona przez nich fundacja polityczna Koch Family Foundation, wspierająca i propagująca idee konserwatywne i libertariańskie. Warto także zauważyć, że bracia Koch mocno popierają skrajne skrzydło republikanów nazywane tzw. Partią Herbacianą (Tea Party), kierującą się w swej działalności również ideologią libertariańską. Co ciekawe, są oni jednocześnie zwolennikami ruchu pro-choice i równości małżeńskiej.

Bracia Koch znani są także ze wspierania organizacji negujących zagrożenie dla świata płynące z globalnego ocieplenia. Według Greenpeace są jednymi z głównych sponsorów tego typu ruchów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.