czym było amber gold

Czym było Amber Gold – czyli historia piramidy finansowej

Amber Gold to spółka, która odpowiada za jedną z największych afer finansowych współczesnej Polski. Jak doszło do jej wybuchu? Czym było Amber Gold, założone w Gdańsku w styczniu 2009 roku przez Marcina P.?

Amber Gold przedstawiało się klientom jako pierwszy w Polsce dom składowy z metalami szlachetnymi. W skrócie wyglądało to tak, że firma oferowała lokaty swoim klientom, którzy, wpłacając pieniądze, mieli otrzymywać za nie pokrycie w złocie, srebrze lub platynie.

Czym było Amber Gold – dlaczego Polacy uwierzyli w tę spółkę?

Lokaty były wysoko oprocentowane, nawet do 30% (choć przeważnie było to 10-12% w skali roku), a pieniądze na wypłatę zysków miały pochodzić z, między innymi, obrotu kruszcami. Tak wysokie oprocentowanie oraz łatwość założenia lokaty wabiły tysiące Polaków. Za poszkodowanych w aferze Amber Gold, uważa się osiemnaście tysięcy osób.

W rzeczywistości Amber Gold działała tak jak typowa piramida finansowa. Za pieniądze wpłacane przez klientów, parabank kupował w rzeczywistości znikome ilości metali szlachetnych, a wypłaty pieniędzy finansował z bieżących wpłat od nowych klientów.

Od praktycznie samego początku instytucje takie jak KNF i Narodowy Bank Polski oraz wielu ekspertów z dziedziny ekonomii podawało w wątpliwość możliwość tak wysokiego zarobku jedynie na obrocie metalami szlachetnymi.

Początek końca

Magia Amber Gold jednak działała. Podczas pierwszych miesięcy działalności wypłaty były realizowane bez większych problemów, co tylko zachęcało nowych klientów do dalszych wpłat. Dodatkowo Marcin P. założył OLT Express, które oferowało rekordowo niskie ceny za przeloty krajowe.

Za koniec Amber Gold oraz OLT Express uważa się lato roku 2012. Wówczas to samoloty OLT Express zostały uziemione (powodem były niepłacone rachunki, jak się okazało samoloty OLT były bowiem wynajmowane), a placówki Amber Gold zamknięte z powodu braku pieniędzy.

Jak to się stało, że Amber Gold upadło?

Amber Gold upadło z powodu swojej typowej dla piramid struktury – która prędzej czy później się załamuje. Oferowany wysoki zysk, wyprowadzanie pieniędzy z firmy, wątpliwe inwestycje oraz coraz mniej pozytywnych opinii, ostatecznie prowadzą do zachwiania wiarygodności, a co za tym idzie – skutkują mniejszą liczbą klientów i mniejszą ilością pieniędzy do obrotu. Taka struktura nie może być długotrwała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.