skoki-do-wody

Kiedy zapisać dziecko na naukę pływania?

Na naukę pływania nigdy nie jest za późno… ani za wcześnie. Już 3 miesięczne dzieci można zabrać na basen i pokazać im, jak dobrze mogą czuć się w wodzie.  Zobacz, dlaczego warto zapisać dziecko na naukę pływania.

Niemowlęta a woda

Pływanie pobudza dzieci do rozwoju fizycznego oraz psychicznego poprzez dostarczanie im nowych bodźców. Zwłaszcza niemowlęta, które jeszcze niedawno bardzo dobrze czuły się w takim środowisku będą chętnie korzystać z możliwości spędzenia chociaż kilku chwil na basenie.

U dzieci do 6-8 miesiąca życia bardzo często utrzymuje się odruch z życia płodowego, dlatego nie odczuwają lęku przed wodą i nie otwierają ust, kiedy się zanurzają. Warto więc rozpocząć naukę pływania jak najwcześniej.

Zajęcia na basenie dla niemowląt

Na wielu krytych pływalniach organizowane są specjalne kursy nauki pływania dla niemowląt, na które mogą uczęszczać już 3 miesięczne maluchy. Oczywiście warunkiem uczestnictwa w zajęciach na basenie jest dobry stan zdrowia dziecka i brak przeciwwskazań ze strony lekarza.

Takie zajęcia organizowane są w specjalnie przystosowanych basenach,w których woda nie jest głęboka, a jej temperatura nie pozwala na wyziębienie delikatnych organizmów niemowląt. Oczywiście wszystko odbywa się pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów, którzy czuwają nad bezpieczeństwem maluchów.

W zajęciach wspólnie z niemowlętami aktywnie uczestniczą również rodzice, którzy korzystając ze wskazówek instruktora pomagają dziecku oswoić się z wodą i dobrze czuć się podczas zajęć.

Co daje dzieciom kontakt z wodą

Zajęcia dla dzieci na basenie to nie tylko świetna zabawa. Przebywanie w wodzie daje dzieciom wiele korzyści:

  • wspomaga rozwój fizyczny dziecka
  • ćwiczy koordynację ruchową
  • buduje kontakt z rodzicem
  • pozwala się rozluźnić i odprężyć
  • wspomaga odporność organizmu
  • pozwala ćwiczyć mięśnie i stawy
  • pomaga zwalczać wady postawy, zwłaszcza skrzywienia kręgosłupa
  • umożliwia zdobycie nowych umiejętności, pokonanie własnych słabości, a nawet rozwija sferę emocjonalną dziecka.

Nauka pływania na poważnie

Oczywiście dzieci w wieku poniżej 5 lat będą widziały w zajęciach na basenie głównie zabawę i tego będą również oczekiwały. Jeśli zbyt wcześnie zaczniemy wymagać od dziecka, by opanowało style i zaczęło naukę pływania na poważnie, możemy je do tego zniechęcić.

Przygotowania do nauki pływania klasycznymi stylami powinno rozpocząć się nie wcześniej, niż u 6 letnich dzieci. W tym wieku będą już rozumiały polecenia instruktora i będą potrafiły podporządkować się do charakteru zajęć. 6 letnie dziecko będzie już również czerpało satysfakcję z przyswojenia nowych umiejętności, jak na przykład opanowanie kolejnego stylu pływania. Skoki do wody czy nurkowanie, nawet wykonywane zgodnie z instrukcjami ratownika, a nie tylko dla zabawy, również zaczną cieszyć.

Pamiętajmy jednak, by rozpocząć kursy nauki pływania od zajęć dla początkujących, dziecko nawet starsze powinno mieć czas na oswojenie się z wodą. Często jest to również moment na pokonanie strachu przed wodą i przełamanie pewnych granic, które zwłaszcza dla młodszych dzieci mogą być dużym wyzwaniem.

Zajęcia na basenie dedykowane są wszystkim, zwłaszcza dzieciom, bo oprócz świetnej zabawy pomogą im również prawidłowo się rozwijać nie tylko ruchowo, ale również emocjonalnie.