budowa

Koszt budowy domu 100 m2 ile potrzeba funduszy?

Zastanawiasz się, ile potrzeba funduszy, by móc postawić dom o powierzchni 100m2. Coraz więcej osób decyduje się, by zamienić mieszkanie w bloku i cieszyć się własnym, przytulnym domkiem. Zobacz, z jakimi wydatkami muszą się zmierzyć przyszli właściciele własnego domu.

Wydatki na start

Wydatki związane z budową domu zaczynają się już znacznie wcześniej niż koparki wjadą na plac budowy. Pierwsze koszty związane są bowiem z:

 • zakupem działki
 • zakupem i adaptacją projektu budowlanego
 • zebraniem dokumentacji do uzyskania pozwolenia na budowę
 • zorganizowaniem mediów na działce.

Co wpływa na cenę budowy domu

 • Technologia – bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa na koszt wybudowania domu jest dobór technologii budowy. Oczywiście domy budowane tradycyjną metodą są znacznie tańsze od domów budowanych w technologii energooszczędnej, jednak koszt samej budowy nie powinien być tutaj jedynym wskaźnikiem. Należy pamiętać bowiem, że domy energooszczędne są znacznie tańsze w utrzymaniu i pozwalają na znaczne obniżenie miesięcznych opłat.
 • Piwnica i garaż – decydując się na dom podpiwniczony należy liczyć się z tym, że zwiększy to znacznie koszt budowy fundamentów, ponieważ wzrośnie ilość potrzebnych materiałów budowlanych.

Dodatkowym wydatkiem jest także garaż, zwłaszcza dwustanowiskowy. Garaż usadowiony w bryle domu jest to na pewno duża wygoda, ale także dodatkowe metry do wybudowania, więc i dodatkowe koszty.

 • Rodzaj dachu – dwu spadzisty dach będzie zawsze tańszy
  w wybudowaniu niż dach cztero spadzisty lub wielo spadzisty, ponieważ im wymyślniejsza konstrukcja dachu tym większy będzie koszt wybudowania jego konstrukcji, pokrycia, a także ocieplenia.
 • Bryła domu – najtańsze w budowie są domy o prostej, nieskomplikowanej  bryle. Koszt budowy znacznie podwyższają balkony czy filary.
 • Dobór materiałów – materiały do budowy domu powinny być dobrej jakości, niekoniecznie z najwyższej półki, ale warto zainwestować w solidne, sprawdzone i renomowane marki. To, z czego wybudowany zostanie dom będzie miało wpływ na jego kondycję przez wiele lat. Wystrój domu można zmienić w każdej chwili, natomiast fundamenty, ściany konstrukcyjne, stropy czy inne stałe elementy domu pozostaną już na zawsze, dlatego warto postawić na jakość ich wykonania.

Średni koszt budowy domu 100m2

Budowanie domu możemy podzielić a kilka etapów.

 • Przygotowanie terenu – to przygotowanie podłoża pod budowę domu. Wymagane jest wyrównanie poziomów, ogrodzenie obszaru budowy, zapewnienie drogi dojazdowej oraz zapewnienie dostawę mediów. Koszty tego etapu z reguły nie są wysokie i mieszczą się w przedziale kilku tysięcy złotych.
 • Stan zero – to już znacznie kosztowniejsza inwestycja, która obejmuje budowę fundamentów oraz właściwą ich izolację Koszty tego etapu wyniosą około 20 000 zł.
 • Stan surowy – zakres tego etapu jest bardzo szeroki. Obejmuje bowiem wybudowanie stropów, sklepień, ścian nośnych oraz ścianek działowych. Na tym etapie powstanie również konstrukcja dachu i jego pokrycie. Nie można zapomnieć także o właściwym ociepleniu zarówno dachu jak i całej bryły budynku. Stan surowy zamknięty zawiera w sobie również wydatki zakupu
  i montażu okien oraz drzwi zewnętrznych. Koszty tych prac mogą wynieść nawet 120 000 zł.
 • Wykończenie – prace wykończeniowe obejmują przygotowanie podłoży pod posadzki, zrobienie tynków i zakup drzwi wewnętrznych. Kolejny koszt to instalacje: kanalizacyjna, gazowa, elektryczna i wodociągowa. Koszty wykończenia domu uzależnione są w dużej mierze od wyboru materiałów pokrycia posadzek, mebli zabudowy kuchni i pokoi czy wyposażenia łazienki. Tutaj możemy przyjąć bardzo duże przedziały kosztów, które ograniczyć może jedynie zawartość portfela inwestorów. Średni koszt tego etapu to jednak kolejne 130 000 zł.

Koszt budowy domu 100 m2 będzie mieścił się w granicach 270 000 zł. Należy jednak pamiętać, że głównym wyznacznikiem tego wydatku jest projekt budowlany, zawiera on w sobie bowiem wiele czynników, które mogą znacznie zmniejszyć lub zwiększyć tą sumę.