kraków

Wynajem mieszkania w Krakowie – gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

Kraków to niezaprzeczalnie miasto z niezwykłym urokiem, przesycone historią i z wielkim potencjałem możliwości – uczelnie, korporacje i bogate życie kulturalne, to te atrybuty, które niezmiennie od lat przyciągają nowe rzesze mieszkańców – nie tylko z Polski. Jak kształtują się ceny za wynajem mieszkania w Krakowie w zależności od budynku i dzielnicy? Zapraszamy do lektury!

Dzielnice i ceny

Najmodniejsze dzielnice w Krakowie to Krowodrza, Stare Miasto, Zwierzyniec, Grzegórzki i Bronowice. Wynajem kawalerki, to koszt okolo 1400 zł, a mieszkania dwu- lub trzypokojowego to wydatek między 1800 a 2400 zł.

Niższe ceny obowiązują w dzielnicach znajdujących się dalej od centrum, na przykład Nowa Huta, Bieńczyce, Mistrzejowice, Bieżanów-Prokocim i Wzgórza Krzesławickie. Ceny za wynajem kawalerki zaczynają się już od 700 zł, mieszkania dwupokojowego od tysiąca, a wynajem trzypokojowego lokum może kosztować od 1500 zł.

Opłaty

Decydując się na wynajem mieszkania, dobrze jest poprosić właściciela o pokazanie rachunków za media z poprzedniego roku. Możemy wówczas powołać się na kwoty, jakie już były płacone. Mieszkania znajdujące się w nowszych lub w wyremontowanych budynkach mają z góry ustalone opłaty za media za każdy miesiąc. Kwoty te są obliczane na podstawie wysokości zużycia energii w poprzednim roku lub kwartale. Dzięki temu miesięczne opłaty są stałe. Ewentualne różnice rozliczane są co miesiąc, kwartał lub półrocze – w zależności od umowy z dostawcą. Jeżeli okaże się, że korzystaliśmy z mediów zdecydowanie mniej niż poprzedni lokatorzy, wówczas na nasze konto wpłynie zwrot różnicy. Jeżeli przekroczymy zaplanowaną kwotę – będziemy musieli dopłacić.

Rozważając przeprowadzkę do Krakowa, warto pamiętać, że mieszkanie w starej kamienicy ciężko jest ogrzać, więc okres jesienno-zimowy może okazać się najbardziej obciążający dla portfela. Koszt ogrzewania gazowego w sezonie zimowym dwupokojowego mieszkania znajdującego się w nieocieplonej i nie wyremontowanej kamienicy może wynieść od 700 do 1000 zł miesięcznie. Dlatego dobrze jest się zastanowić, czy bardziej korzystne nie będzie wynajęcie mieszkania z ogrzewaniem miejskim w nowszym i ocieplonym bloku.

Ukryte haczyki

Bardzo często czynnikiem spowalniającym lub wręcz całkowicie uniemożliwiającym znalezienie mieszkania jest niski standard nieruchomości, ukryte wady, utrudniona komunikacja z wynajmującym oraz niejasne zasady wynajmu (np. niezapowiedziane wizyty właściciela lokalu, problemy ze zwrotem kaucji, zakaz trzymania zwierząt domowych, a nawet zakaz zapraszania gości).