ofert-pracy

Brak rąk do pracy w Czechach – Czesi kuszą ofertami

Większość z nas myśląc o emigracji zarobkowej, rozważa przede wszystkim wyjazd do pracy do krajów takich jak Wielka Brytania czy Niemcy. Tymczasem bardzo atrakcyjne oferty pracy dla Polaków możemy znaleźć również w Czechach. Przeczytaj, co warto wiedzieć o pracy w tym kraju.

Czeskie firmy poszukują specjalistów

W Czechach bezrobocie jest stosunkowo niskie. To sprawia, że rynek pracy w tym kraju jest w o wiele większym stopniu niż w Polsce „rynkiem pracownika”. Pracodawcy, nie mogąc znaleźć wykwalifikowanych pracowników, muszą oferować nieco lepsze warunki zatrudnienia Wyjeżdżając do Czech, może być o wiele łatwiej znaleźć pracę na wielu stanowiskach niż w Polsce. Jednocześnie praca za granicą w Czechach jest atrakcyjna dla wielu Polaków mieszkających w regionach przygranicznych, ponieważ nie muszą oni wyjeżdżać daleko od kraju i zachowują kontakt z ojczyzną i bliskimi w kraju.

W jakich branżach możemy znaleźć zatrudnienie w Czechach?

W kraju naszych południowych sąsiadów szczególnie duże zapotrzebowanie na pracowników jest w branży motoryzacyjnej. W tym sektorze zatrudnienie znajdą zarówno bardzo wysoko wykwalifikowani specjaliści i inżynierowie, jak i pracownicy produkcyjni. Stosunkowo łatwo znaleźć pracę jeszcze przed wyjazdem. Warto jednak, rozważając wyjazd, wziąć pod uwagę fakt, że na wyższych stanowiskach może być wymagana zaawansowana znajomość języka czeskiego.

Na jakie zarobki możemy liczyć pracując w Czechach?

Wyjeżdżając do pracy do Czech, niestety nie możemy liczyć na zarobki takie, jak na zachodzie Europy. Nie powinniśmy oczekiwać, że w Czechach zarobimy wielokrotność tego, co na analogicznym stanowisku w Polsce. Pensje w tym kraju są nieznacznie wyższe niż w w Polsce, niestety – koszty utrzymania również. To nie wysokość zarobków jest jednak tym, co przyciąga naszych rodaków. O wiele większe znaczenie ma łatwość znalezienia pracy na wielu atrakcyjnych stanowiskach. Oczywiście, nie zawsze wyjazd do pracy do Czech się opłaca. Często jednak warto rozważyć taką możliwość. Często może to być dla nas wielka szansa na zdobycie atrakcyjnej pracy i rozwój kariery.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.