restauracja

Jak ograniczyć koszty Pierwszej Komunii Świętej

Dzień Pierwszej Komunii Świętej jest dla każdego dziecka i jego rodziców bardzo ważny. Towarzyszy mu wiele przygotowań, trochę stresu i mnóstwo radości. Jednak, by wszystko zostało dopięte na ostatni guzik trzeba wcześniej przygotować odświętny strój dla dziecka, miejsce uroczystości oraz prezent na pamiątkę tych chwil, a to niestety wymaga już dużego wkładu nie tylko pracy, ale i finansów. Zobacz, jak możesz ograniczyć koszty Pierwszej Komunii Świętej.

Ubranie odświętne, ale skromne

W zależności od wytycznych danej parafii, dzieci przystępują do Pierwszej Komunii Świętej w albach lub garniturach czy sukienkach. Obecnie stosuje się zasadę, że dzieci powinny być ubrane jednakowo i raczej skromnie. Nie jest to przecież dzień, w którym króluje rewia mody, a dzieci prześcigają się w bardziej modnych i droższych sukienkach czy garniturach. W tym szczególnym dniu, najważniejsze jest przyjęcie sakramentu, ubiór nie stanowi tutaj rzeczy priorytetowej.

Ubranie może być więc elementem, na którym możemy zaoszczędzić. Koszt alby nie jest wysoki i z reguły nie wynosi więcej niż 100 zł -130 zł. To znacznie mniej niż ceny sukienek, które mogą kosztować nawet 300 zł – 400 zł, jeśli sięgniemy po najnowsze kolekcje i garniturów, za które musimy zapłacić od 200 zł do nawet 400 zł. Oczywiście, jeśli parafia nie organizuje szycia jednakowych strojów dla wszystkich dzieci komunijnych i trzeba zakupić sukienkę lub garnitur można postarać się możliwie zminimalizować ten wydatek. Skromniejsza sukienka czy klasyczny garnitur będą na pewno tańsze i bardziej odpowiednie na tą okazje niż strojne i wyszukane modele.

Uroczystość jedynie dla najbliższych

Przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej może być kameralną uroczystością jedynie dla najbliższej rodziny. Osoby z dalszej rodziny oraz znajomi, na pewno zrozumieją, że poczęstunek w tym dniu odbędzie się w bardziej kameralnym gronie. To na pewno bardzo obniży wydatki związane z Komunią, a zarezerwowanie stolika zamiast sali będzie na pewno łatwiejsze.

Catering zamiast restauracji

Jeśli jednak najbliższa rodzina jest tak liczna, że zorganizowanie uroczystego poczęstunku w restauracji będzie wiązało się z potężnymi kosztami, warto rozważyć zorganizowanie uroczystości w domu i zamówienie cateringu. To rozsądne i wygodne rozwiązanie, bo nie trzeba będzie spędzić wielu godzin w kuchni, by przygotować poczęstunek samodzielnie, a ceny cateringu są bardzo zbliżone do kosztów samodzielnego ugotowania wszystkich dań. W tym dniu można więc skupić całą swoją uwagę na dziecku, które jest przecież najważniejsze, a takie kwestie jak przygotowanie dobrego jedzenia, pozostawić w rękach profesjonalistów.

Symboliczne upominki

Dla wielu rodziców jednym z największych wydatków, związanych z Pierwszą Komunią Świętą ich dziecka jest zakup prezentu. W ostatnich latach utrzymywał się trend, że z okazji tego wyjątkowego dnia, jakim jest przyjęcie sakramentu Komunii Świętej, dziecko powinno dostać kosztowny i bardzo wyszukany prezent, jak profesjonalny rower, super telefon, najnowszy tablet czy laptop. Nie jest to jednak dobre podejście, ponieważ dzieci zamiast skupić się na najważniejszym elemencie tego dnia, jakim jest sam sakrament, myślą jedynie o czekających na nie prezentach.

Ponadto podsumowując koszty ubrania, poczęstunku  i przygotowania się do tego ważnego dnia i tak musimy liczyć się z wysokimi sumami. Można więc zaoszczędzić i wybrać dla dziecka symboliczny upominek, jak na przykład łańcuszek z krzyżykiem. Można również, chcąc kupić dziecku coś droższego, zaproponować wszystkim gościom, by wspólnie dołożyli się do jednego, większego prezentu.

Pierwsza Komunia Święta dziecka nie musi być wcale bardzo kosztownym dniem. Wystarczy odrobina kreatywności i pomysłowości, by zorganizować dziecku wspaniałą uroczystość bez rujnowania swojego portfela. Jesli jednak nie zamkniemy się w przewidywanym budżecie, warto rozważyć możliwość  wzięcia chwilówki