trawa

Jak się chronić przed kleszczami?

Kleszcze to jedne z najbardziej uciążliwych letnich owadów. Kryją się w niskich partiach traw i krzewów, a występować mogą zarówno w mieście, jak i na wsi. Ukąszenie kleszcza może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jak się przed nimi chronić?

Kleszcz – prezentacja osobnika

W Polsce występują tylko trzy gatunki kleszczy – łąkowy, pospolity i obrzeżek gołębi. Niestety, właśnie te są najbardziej niebezpieczne. Co prawda najbardziej lubią krew zwierzęcą, ale nie pogardzą też ludzką. Żerują od marca do listopada, a spotkać je można najczęściej przy polnych drogach lub pod drzewami. Obrzeżki są bardziej odważne, gdyż w poszukiwaniu żywicieli wchodzą nawet do domów. Dodatkowo trzy podane gatunki zgodnie podzieliły się porą ataków – kleszcz pospolity i łąkowy atakuje w dzień, obrzeżek w nocy.

Gdy kąsa, wyszukuje najcieńszy naskórek, a wbijając się w skórę, wydziela substancje znieczulające. Dlatego reakcja pojawia się późno, my nic nie zauważamy, a kleszcz może w spokoju się pożywić.

Czym grozi ukąszenie?

Najgroźniejsze powikłania po ukąszeniu przez zarażonego kleszcza to borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Warto pamiętać, że tą drugą chorobą można się zarazić także poprzez spożywanie nabiału wyprodukowanego z mleka zarażonej krowy lub kozy. Wirus nie przeżywa jedynie procesu pasteryzacji.

Jak się chronić?

Szczepienie. Możemy zaszczepić się jedynie przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Na boreliozę nie ma szczepionki – tu trzeba liczyć jedynie na własną ostrożność i spostrzegawczość.

Godziny spacerów. Najbezpieczniejsze jest południe, gdyż aktywność kleszcza wzrasta rano i późnym popołudniem. Warto też poruszać się samym środkiem ścieżki, aby uniknąć pasożytów czyhających na trawiastych poboczach.

Odpowiednie ubranie. Bluzka z długim rękawem, długie spodnie, pełne buty, czapka lub kapelusz. Warto, by były jasne – łatwiej zauważyć na nich kleszcza.

Specjalne preparaty. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów odstraszających kleszcze. Dobrze jest użyć ich przed każdym spacerem. Możemy również postawić na zioła, jak czystek i wrotycz, których zapach działa odpychająco na pasożyty. Dodatkowo czystek zapobiega szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa boreliozy.

Obserwacja. Po powrocie ze spaceru wrzućmy ubrania do prania, a ciało dokładnie obejrzyjmy. Jeśli znajdziemy kleszcza, wyjmijmy go pęsetą, delikatnie wykręcając. Następnie przez kilka tygodni obserwujmy miejsce wkłucia. Jeżeli pojawi się rumień albo objawy podobne do grypy (gorączka, ból głowy, mięśni, żołądka) jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem. Warto wiedzieć, że nad boreliozą we wczesnym jej stadium da się zapanować.

Kleszcze występują powszechnie i potrafią być bardzo niebezpieczne. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie się przed nimi chronić. Wystarczy po prostu zachować ostrożność i rozwagę, a będziemy mogli spokojnie i do woli cieszyć się urokami lata.