spodnie

Zwrot ubrań zakupionych w Internecie – jakie masz prawa?

Zdarza ci się robić zakupy przez Internet? A czy wiesz, że masz prawo do zwrotu zakupionych rzeczy, jeśli nie spełnią one twoich oczekiwań? Zobacz, w jaki sposób możesz odstąpić od zakupu ubrań przez Internet.

Zakupy w Internecie nie zawsze są trafione

Zakupy przez Internet są bardzo popularne i wiele osób tylko w taki sposób kupuje potrzebne rzeczy, również ubrania. Jest to na pewno bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba wychodzić z domu, poświęcać mnóstwa czasu na wycieczki po sklepach, mierzyć ubrania w ciasnych przebieralniach i stać w niekończących się kolejkach.

Znacznie wygodniej jest móc przymierzyć ubrania we własnym domu, sprawdzić, jak komponują się z resztą naszej garderoby i bez pośpiechu zastanowić się, czy to na pewno był trafiony zakup.

Oczywiście nie można powiedzieć, że robiąc takie zakupy przez Internet nie zdarzy ci się jakaś zakupowa wpadka. Oceniając ubrania jedynie na podstawie zdjęć oraz krótkiego opisu nie zawsze jesteś w stanie dokonać właściwego wyboru. Rozmiar może być nieodpowiedni, materiał kiepskiej jakości, krój, który nie będzie odpowiadał twojej sylwetce, a kolor odbiegający od tego ze zdjęcia. Co wtedy zrobić?

Zwrot bez podania przyczyny

Jako konsument masz prawo do zwrotu zakupionego ubrania, które daje ci ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta. Na odstąpienie od umowy zakupu masz 14 dni liczone od dnia otrzymania towaru. W tym czasie masz obowiązek poinformowania sprzedawcę o twojej decyzji i chęci zwrotu zakupionych towarów.

Nie musisz wcale tłumaczyć się sprzedającemu, jaka jest przyczyna twojej decyzji i dlaczego nie chcesz zatrzymać zakupionego ubrania. Masz prawo do zwrotu bez podania przyczyny i nikt nie może kwestionować twojej decyzji. Nie ma znaczenia, czy nie spodobał ci się kolor, fason czy po prostu stwierdziłeś, że kupiona odzież tak właściwie nie jest ci potrzebna. W każdej sytuacji możesz skorzystać z prawa do rezygnacji z dokonanego zakupu i zwrotu bez podania przyczyny.

Pamiętaj jednak, by zmieścić się w terminie 14 dni i by zwracana rzecz nie nosiła śladów użycia. Warunkiem uznania zwrotu jest dostarczenie na wskazany przez sprzedawcę adres, odzieży w takim stanie, jak w chwili jej otrzymania. Nie możesz odrywać metek lub naklejek czy na przykład zabrudzić lub zniszczyć odzież, którą chcesz zwrócić, ponieważ w takich sytuacjach twoje odstąpienie od zakupu nie zostanie uwzględnione.

Wymagane formalności, czyli oświadczenie o odstąpieniu.

W paczce z odsyłaną odzieżą powinien znaleźć się również, oprócz dowodu zakupu, czyli paragonu lub faktury, wypełniony i podpisany druk oświadczenia o odstąpieniu. Możesz przesłać go również mailem, jednak pamiętaj by był on własnoręcznie podpisany.

Wzór oświadczenia o odstąpieniu znajdziesz w Internecie, możesz również poprosić o niego sprzedawcę. Najważniejsze, by znalazły się na nim niezbędne informacje, jak twoje dane osobowe, numer konta do zwrotu pieniędzy za zakup odzieży oraz dane transakcji, czyli data zakupu, cena i nazwa zwracanego towaru. Jeśli sprzedawca będzie chciał byś podał jakieś dodatkowe informacje, na pewno cię o tym poinformuje.

Możliwość zwrotu zakupionych ubrań, sprawia, że zakupy przez Internet są nie tylko wygodne, ale również bezpieczne. Oczywiście należy zdawać sobie sprawę, że wybierając sukienkę czy koszulkę jedynie na podstawie zdjęcia i krótkiego opisu, kupujemy trochę na wyczucie i nigdy nie mamy pewności czy gdy zobaczymy zakupiony produkt „na żywo” spełni on nasze oczekiwania. Są więc plusy i minusy takich transakcji, jednak prawa konsumenta dotyczące zakupów przez Internet, dają nam prawo do odstąpienia od umowy zakupu w przypadku każdej nietrafionej transakcji, dlatego warto korzystać z tej formy zakupów.