ksiazka

Książki na długie jesienne wieczory

Nadchodzi jesień – a wraz z nią długie, chłodne i coraz ciemniejsze wieczory. To właśnie wtedy odczuwamy potrzebę otulenia się ciepłym kocem, ogrzania zmarzniętych rąk kubkiem gorącej herbaty, a przede wszystkim pragniemy spokoju i wyciszenia. Pomoże nam w tym dobrze dobrana lektura, która przywoła na twarz uśmiech mimo ponurej i deszczowej aury. Oto kilka książkowych propozycji na długie jesienne wieczory.

Carlos Ruiz Zafon „Cień wiatru”

Piękna, utrzymana w tajemniczej i wręcz magicznej scenerii powojennej Barcelony opowieść o zwykłych ludziach. Głównym bohaterem jest dziesięcioletni chłopiec. Książka, którą znajduje w niezwykłej bibliotece zwanej Cmentarzem Zapomnianych Książek, na zawsze odmienia jego życie. Mamy tu wszystko, czego tak brakuje nam podczas ponurych do bólu deszczowych wieczorów: ciepło odległego kraju, ekscytująca tajemnica, niezwykle żywi bohaterowie oraz śpiewny język narracji, przenikający czytelnika do głębi.

Eric Emmanuel Schmitt „Oskar i Pani Róża”

To jedna ze smutniejszych, ale jednocześnie dających nadzieję książek. Mały chłopiec chory na białaczkę za namową towarzyszki, pani Róży, zaczyna pisać listy do Boga. Dzięki niej, mimo choroby, znów odnajduje radość i sens życia oraz nie boi się marzyć. Krótka, ale piękna i wzruszająca opowieść, dzięki której każdy z nas może na nowo zrozumieć, że warto cieszyć się każdą chwilą.

Dorota Terakowska „Córka czarownic”

Pełna magii opowieść o problemach dorastania. Tytułowa bohaterka, następczyni tronu, od dzieciństwa jest przygotowywana do objęcia rządów oraz wyswobodzenia kraju z rąk Najeźdźców. Uczy się trudnej sztuki czarów i jednocześnie dowiaduje się, jak używać ich, by czynić dobro oraz poznaje najważniejsze wartości życiowe. To lektura dla czytelników w każdym wieku, którzy szukają w lekturze ukojenia, a także okna na inny, lepszy świat.

Paula Hawkins „Dziewczyna z pociągu”

Gratka dla miłośników kryminałów. Dziewczyna, alkoholiczka, codziennie dojeżdża do pracy podmiejskim pociągiem. W trakcie podróży lubi obserwować rozświetlone okna domów i wyobrażać sobie życie, jakie się w nich toczy. Pewnego dnia kobieta mieszkająca w jednym domu znika, a główna bohaterka postanawia rozwiązać zagadkę… Mroczna opowieść pełna tajemnic i walki człowieka z samym sobą, prezentująca czytelnikowi wydarzenia z dwóch punktów widzenia.

Stephen King „Mroczna Wieża”

Na koniec cykl powieści, który umili nam niejeden jesienny lub zimowy wieczór. Siedmiotomowa saga o dzielnym rewolwerowcu, przemierzającym postapokaliptyczny świat, by doścignąć tajemniczego człowieka w czerni, ubarwiona realistycznymi opisami autora i sporą dozą fantastycznej grozy to niewątpliwy przysmak dla fanów gatunku. I choć Kinga albo się kocha, albo nienawidzi, warto sięgnąć po serię książek, które są nazywane ukoronowaniem jego twórczości.

Jeśli brakuje nam pomysłów na spędzenie długich, jesiennych wieczorów, dobrym wyjściem jest ciekawa książka. W połączeniu z ciepłym kocem, kubkiem kakao lub herbaty oraz migoczącym blaskiem świec będzie idealnym zaproszeniem do wejścia w inny świat i przeżycia fantastycznych przygód.