pożyczka bez BIK

Pożyczka bez BIK – co to znaczy? Czym jest BIK?

Historia kredytowa, czyli wszystkie nasze dotychczasowe kredyty i pożyczki oraz sposób, w jaki je spłacaliśmy, rejestrowana jest przez kilka polskich instytucji. Jedną z najbardziej znanych jest Biuro Informacji Kredytowej. Jakie dane do niego trafiają? Czy możliwa jest pożyczka bez BIK?

Opóźnienie w spłacie rat kredytu oznacza nie tylko dodatkowe koszty w postaci odsetek, ale także ewentualne problemy w przyszłości, jeżeli będziemy wnioskować o kolejny kredyt. Dlaczego? Instytucje finansowe przekazują sobie informacje na temat pożyczko- i kredytobiorców – potencjalny klient, zanim otrzyma pieniądze, zostanie skrupulatnie zweryfikowany. Wszelkie przewinienia i niejasności będą stanowić podstawę do odrzucenia wniosku kredytowego. Dane na temat klientów instytucji finansowych trafiają do kilku rejestrów, w tym do tego prowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej.

Przeczytajcie, jakie są zasady działania BIK. Przy okazji pamiętajcie, że nie zawsze dane pożyczkobiorców sprawdzane są tak dokładnie – dlatego też gdzieniegdzie dostępna jest pożyczka bez BIK. Z czym wiąże się brak tak dokładnej weryfikacji?

Jak działa BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, prowadzone przez Związek Banków Polskich, posiada informacje na temat wszystkich kredytów udzielonych przez banki na terenie Polski. Dane dotyczą także kart kredytowych i debetowych. Co miesiąc banki przesyłają do BIK-u pakiet aktualnych danych przedstawiających historię spłaty zadłużenia każdego klienta. W tym momencie warto podkreślić, że wpis do BIK-u wcale nie oznacza, że mamy niespłacone długi – banki udostępniają BIK-owi dane wszystkich klientów, na co zgodę wyrażamy składając wniosek kredytowy.

Pożyczka bez BIK – na czym to polega?

Tak jak mówiliśmy wyżej, nie zawsze instytucje finansowe sprawdzają historię i zdolność kredytową klientów aż tak dokładnie. Niektóre instytucje pozabankowe – takie jak firmy pożyczkowe oferujące szybkie chwilówki – rezygnują ze sprawdzania kondycji finansowej wnioskodawców. Dzięki temu osoby, których historia kredytowa, niezależnie od przyczyn, nie jest najlepsza, mogą liczyć na wsparcie, gdy będzie ono konieczne.

Nie oznacza to jednak, że firmy te w żaden sposób nie chronią się przed klientami, którzy nie będą spłacać swojego zadłużenia – odzyskania wierzytelności mogą dochodzić na drodze sądowej. Ryzyko, które niesie za sobą mniej dokładna weryfikacja klientów, jest także wytłumaczeniem dla kosztu szybkich pożyczek bez BIK. Oprocentowanie i inne opłaty często są w ich przypadku wyższe, niż ma to miejsce przy produktach oferowanych przez banki – skrupulatnie oceniające naszą historię kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.